Wimbledon Tenis Turnuvası

Wimbledon Tenis turnuvası Wimbledon Tenis Turnuvası

En eski tenis turnuvası olma özelliği taşıyan Wimbledon Tenis Turnuvası 1877 yılında 22 Britanyalı tenisçinin katılımı ile ortaya çıkmıştır. Yapılan ilk Turnuvayı Spencer Gore adlı tenisçi kazanmıştır. 1884 yılında tek kadınlar ve çift erkekler kategorileri yavaş yavaş yerini almaya başlamışken, çift kadınlar ve karışık çiftler 1913 yılında organizasyona dahil edilmiştir. Kendine özgü kuralları ile tarihin en prestijli turnuvalarından olan Wimbledon, tenis severler tarafından büyük ilgi görmektedir. Çim kortta oynanan tek Grand Slam turnuvası olan Wimbledon da, müsabakaların hızlı ve sert bir zeminde oynandığı bilinmektedir. Kurallar gereğince oyuncuların hepsinin beyaz giyme zorunluluğu bulunmaktadır. Saygının ön planda olduğu turnuvada üst düzey kişilere özgü selamlar verilmektedir. Bu turnuvaya katılan her tenisçi beyaz giyinmek mecburiyetindedir.

1995 yılından bu yana 8mm uzunluğunda olan çim seviyesinde oynanan maçlar, ilerleyen zamanlarda tahrip olarak toprak gönümüne kadar görüntüye sahip olan olabilir. Wimbledon Tenis Turnuvasın da 20 farklı tenis kortu kullanılmaktadır. 15.000 izleyici kapasitesi ile Merkez Kort, en büyük olma özelliği taşımaktadır. En büyük 2. kort ise 11.432 kapasite ile 1 numaralı korttur.

Wimbledon Tenis Turnuvası Tarihi

Boris Becker, profesyonel oldukta bir yıl sonra ilk bireysel şampiyonluğunu Queen’s Club Tenis Turnuva‘sın da yaşamıştır. Bu büyük zaferden 2 hafta sonra Wimbledon’a katılma kararı alan tenisçi, turnuvadan önce dedesini kaybetmesine karşın, psikolojisini kötü etkileyici için haber verilmemiştir. Oldukça genç yaşına rağmen baskıları kaldırarak, şampiyonluk ipini göğüsleyen Becker, bu başarıyı kutlarken sadece 17 yaşında bir gençti. 

Gelmiş geçmiş en iyi finaller arasında yer alan maçta Federer ve Rafael Nadal arasında oynanmıştır. Mutlak favori olarak oyuna başlayan Federer, Nadal’a finalde kaybederek, oyuncunun ilk şampiyonluğa ulaşmasına imkan sağlamıştır. Wimbledon tenis tarihinin en uzun maçı 22 Haziran 2010 tarihinde başlayıp, 24 Haziran 2010 tarihinde sona ermiştir.

Erkekler de en çok şampiyonluk pini göğüsleyenler 7’şer şampiyonlukla Roger Federer ve Pete Sampras‘tır. Kadınlarda ise Çek Cumhuriyeti asıllı Martina Navratilova 9 şampiyonlukla unutulmayan isimler arasında kendine yer ayırmıştır.. Steffi Graf’ın da 7, kariyerine devam etmekten olan Serena Williams’ın ise 6 şampiyonluğu vardır.

Wimbledon Turnuvası müsabakalarına ve canlı izleme imkanına Süperbahis, Betboo, 1xbet, Youwin gibi sitelerde erişebilirsiniz.

28.06.2017

Wimbledon Tenis Turnuvası
4.9 (98.95%) 57 votes

Tagged with: